Ciekawe

Japońska sztuka w polskim ogrodzie

Piękne ogrody są w stanie zrobić wrażenie na każdym. Nie tylko na pasjonatach ogrodnictwa. Niestety utrzymanie roślin w stanie, w którym potrafią zachwycić swoją estetyką, wymaga sporego nakładu czasu i środków. Efekty są jednak tego warte. Więc w jaki sposób możesz udoskonalić swój ogród?

Mieć sosnę bonsai zamiast krzewów!

Wbrew pozorom o drzewa dbać jest sporo łatwiej. Są potężniejsze niż kwiaty czy krzewy. Ale o ile rabaty czy żywopłoty potrzebują ciągłej pracy i udoskonalania, niezależnie od pory roku, o tyle przy uprawie drzew zmęczysz się dużo mniej. A przykładowo – zadbana sosna bonsai jest w stanie zrobić sporo większy efekt.

Wbrew pozorom, uprawa tych egzotycznie wyglądających roślin jest, jak najbardziej, możliwa w Polsce. Jest też prostsza niż mogłoby się wydawać. Bo po początkowym zadbaniu o jego kształt – drzewo rośnie samo, a my modelujemy je i cieszymy oczy wspaniałymi widokami.

Sosna bonsai – najlepsza, by osiągnąć ten efekt?

Bonsai to popularna japońska sztuka dbania o rośliny. Generalnie polega na tym, że zminiaturyzowane drzewko uprawia się w płaskich donicach. W naszym kręgu kulturowym jest głównie kojarzone z charakterystycznie wygiętymi konarami i specyficznym ciecięm liści lub igieł.

W polskich warunkach najlepiej sprawdzają się do tego drzewa iglaste. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że efekty będą widoczne przez cały rok, bo igły nie opadną. Dlatego pierwszą rzeczą, o jakiej myślimy w skojarzeniu z tą azjatycką sztuką ogrodnictwa, jest sosna bonsai.

Jak dbać o sosnę bonsai?

Sztuka bonsai sprawdzi się na prawie wszystkich rodzajach sosen. Ale niektóre gatunki nadają się bardziej – na przykład sosna wirginijska lub drobnokwiatowa. Po zasadzeniu drzewka i wydrutowaniu go, by przybrało wybrany przez nas kształt – musimy o nie dbać.

Najlepiej, aby rosło w miejscu, w którym będzie bardzo dużo naturalnego światła. Należy bardzo je chronić przed mrozem i przed zbyt dużymi opadami. W trakcie ulew warto je chować lub, jeśli nie ma takiej możliwości, zadbać o odpowiedni system odprowadzający wodę z doniczki.

Największym zagrożeniem dla naszych drzew są niestety choroby. Sosnę bonsai zaatakować mogą też szkodniki. Gdy tylko zauważymy, że, mimo zapewnienia mu odpowiednich warunków, drzewko marnieje – należy udać się po poradę specjalisty. Tak, by nasze wysiłki nie spełzły na niczym. W polskich warunkach należy najbardziej uważać trzeba na mszyce i gąsienice.

Więcej informacji znajdziesz na stronie sosna bonsai.

.pl opa2016.org pmipad.pl