Technologia

Bezpieczeństwo produkowanej żywności

Nic dziwnego, że wielu klientom zależy na tym, aby mieć dostęp do bezpiecznej, zdrowej żywności. Poświadczeniem tego może być certyfikat BRC. Konsumenci wręcz wymagają na producentach tego, aby Ci spełniali najważniejsze, międzynarodowe normy.

Dla kogo jest BRC?

Standardy BRC zostały opracowane przez British Retail Consortium. Jest to brytyjska organizacja, która obecna jest na rynku od 1998 roku. To oni odpowiedzialni są za ustalanie pewnych standardów, które są dowodem na to, że producent dokłada wszelkich starań, aby zaoferować konsumentom to, co ma najlepszego.

Kto może tak naprawdę postarać się o certyfikat BRC? Do procesu certyfikacyjnego mogą zgłosić się nie tylko producenci żywności, ale także:

  • operatorzy logistyczni,
  • producenci opakowań,
  • producenci wyrobów gospodarstwa domowego i kosmetyków,
  • pośrednicy i agenci,
  • firmy zajmujące się dostarczaniem produktów “marki własnej”.

Rodzaje certyfikatów BRC

Mówi się ogólnie o certyfikacie BRC. Trzeba mieć jednak świadomość tego, że istnieje kilka rodzai takich certyfikatów, jakie dedykowane są dla wyżej wymienionych grup:

  • BRC GS Food – to tu można znaleźć standardy, jakie dedykowane są dla producentów żywności. Nie brakuje tam również informacje odnoszących się do tego, jak powinien zostać zorganizowany audyt BRC.
  • BRC GS Storage & Distribution – wymagania odnoszące się do składowania, dostarczania sprzedaży hurtowej produktów żywnościowych. Mowa tu nie tylko o produktach spożywczych, jakie sprzedawane są w paczkach, ale także luzem.
  • BRC GS Standard for Packaging Materials – wymagania dla producentów, którzy odpowiedzialni są za opakowania, jakie dedykowane są przede wszystkim dla produktów spożywczych. Chodzi tu m.in. o higienę zakładu pracy i całego procesu produkcyjnego.
  • BRC GS Consumer Products – wymagania dotyczące producentów typu “non-food”, czyli mowa tu o chemii gospodarstwa domowego, kosmetykach, tekstyliach, szkle, jakie dedykowane są bezpośrednio dla konsumenta finalnego.
  • BRC GS Agents  and Brokers – odnosi się do firm, które jedynie kupują, sprzedają produkty. Nie mają oni nic wspólnego z produkcją poszczególnych wyrobów.

Jeszcze więcej informacji odnośnie tych standardów międzynarodowych jest w stanie udzielić firma DJB doradztwo, która na co dzień zajmuje się organizowaniem procesu certyfikacyjnego. Zajmują się oni nie tylko standardem BRC, ale również wieloma innymi, które mogą mieć znaczący wpływ na funkcjonowanie firmy – w szczególności, jeżeli mowa jest o rozwoju.


sittotheleft.org -renoma.pl place.pl