Odpowiednie nawadnianie jest w wielu przypadkach gwarantem pięknego wyglądu zieleni. Wiele roślin nie do końca bowiem jest przystosowanych do polskiego klimatu, a częste anomalia pogodowe sprawiają, że długie okresy bezdeszczowe potrafią zniszczyć każdy trawnik.
A o piękna zieleń dba się w wielu miejscach, często bardzo reprezentacyjnych. Trawniki przed urzędami i innymi budynkami publicznymi, ogrody przydomowe, a także miejsca takie jak ogrody botaniczne czy nawet pola uprawne, to miejsca, gdzie ręczne podlewanie się nie sprawdzi, a poleganie na opadach deszczu może zakończyć się uschnięciem zieleni. W takim przypadku wyjściem jest zainstalowanie automatycznych systemów podlewania. To coraz częściej stosowane rozwiązanie, które jest o wiele tańsze zarówno w zakupie, jak i eksploatacji, niż się wydaje. Dlatego systemy zraszania sterowane automatycznie spotyka się dziś również w prywatnych ogrodach.
Automatyczne podlewanie wygodne i tanie
Polska nie należy niestety do krajów, gdzie aura jest na tyle przewidywalna, że można by polegać tylko na opadach deszczu. Niestety, szczególnie latem, okresy bez deszczów są zbyt długie, a temperatury zbyt wysokie, aby można było się obyć bez podlewania. Jednak ręczne podlewanie, nawet z pomocą węża wyposażonego w przenośne zraszacze to obowiązek, który mało kto lubi. O wiele bardziej praktycznym rozwiązaniem są automatyczne systemy nawadniania, które nie tylko wykonają pracę za człowieka, ale zrobią to nawet dokładniej i wydajniej. Nowoczesne systemy zraszania są sterowane automatycznie i załączają się o określonej porze. A podlewanie najlepiej jest przeprowadzać albo wczesnym rankiem, albo późnym wieczorem, a to, jak wiadomo, niezbyt dogodne pory, aby robić to ręcznie.
Automatyczne systemy nawadniania na zamówienie
Chcąc zainstalować w ogrodzie, na trawniku czy innym terenie zielonym zraszacze, warto skorzystać z usług profesjonalnych firm. Wykonują one całą inwestycję od projektu aż po pierwsze uruchomienie. Cały proces rozpoczyna się od analizy miejsca pod kątem możliwości technicznych i wymagań roślin. Potem wykonuje się projekt i instaluje automatyczne podlewanie, na które składa się wiele elementów. W jego skład wchodzi system rur, zraszacze, zawory, elektrozawory i emitery. Niemniej ważnym elementem są sterowniki, dzięki którym automatyczne nawadnianie ma tyle zalet, w tym jedną zasadniczą – automatyczne załączanie i wyłączanie.
System automatycznego podlewania trawników ma jeszcze tez zaletę, że może być wyposażony w czujniki deszczu, dzięki czemu nie załączy się, gdy pada deszcz i trawniki są odpowiednio nawodnione.