W XXI wieku choroby bakteryjne ciągle stanowią pewien problem. Tak właśnie też jest z bakterią Chlamydia, która ma kilka różnych twarzy – zakażenie różnymi jej postaciami daje różne objawy. Jakie dokładnie znamy rodzaje groźnej dla człowieka Chlamydii? Jak wygląda leczenie Chlamydii?
Chlamydia – znane nam postacie
Przede wszystkim warto zacząć od tego, że Chlamydia jest to bakteria atypowa. Różni się ona od innych bakterii przede wszystkim swoją budową komórkową i strukturalną, przez co konieczne jest nieco inne jej leczenie. Ponadto często daje ona nieswoiste objawy.
Bakterie Chlamydia, którymi jako ludzie możemy się zarazić, to Chlamydia pneumoniae odpowiadająca za zapalenia oskrzeli oraz płuc i Chlamydia trachomatis wywołująca zakażenia układu moczowo- płciowego. Ponadto czasem dochodzi jeszcze do zakażenia Chlamydia psittacii, która także wywołuje zapalenia płuc.
Chlamydia – objawy
Jakie objawy dają te zakażenia? Otóż zapalenie płuc wywołane przez Chlamydię, często nie ma bardzo wyraźnych objawów. Pojawia się suchy kaszel, stan podgorączkowy, objawy rozbicia i zmęczenia. Dopiero na zdjęciu rtg widać zmiany odpowiadające zapaleniu oskrzeli.
Z kolei zakażenia układu moczowo płciowego wywołane przez Chlamydię, najczęściej dają objawy zakażenia śluzowo – ropnego. Pojawia się wydzielina z dróg rodnych albo cewki moczowej, ból w podbrzuszu oraz objawy dyzuryczne. Warto jeszcze wspomnieć o zapaleniu spojówek – ono przebiega z zaczerwienieniem spojówek, obrzękiem oczu oraz także obecnością śluzowo – ropnej wydzieliny.
Leczenie Chlamydii
Jak zaś przebiega leczenie Chlamydii? Tu trzeba wspomnieć o tym, że choć jest to bakteria atypowa, to niemniej jednak ciągle jest to bakteria. Oznacza to przede wszystkim, że konieczne jest wdrożenie antybiotykoterapii. W tym przypadku jednakże działają dopiero makrolidy, czyli antybiotyki właśnie na takie bakterie. Należy do nich np. klarytromycyna czy erytromycyna.
Warto jeszcze dodać, że w przypadku zakażenia układu moczowo – płciowego konieczne jest również przebadanie partnera czy partnerki seksualnej. Chlamydia trachomatis przenosi się bowiem bardzo łatwo właśnie tą drogą i nieraz konieczne jest wyleczenie Chlamydii też u drugiej osoby.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki