Ciekawe

Skąd się wzięła fotobudka?

Fotobudka Śląsk to obecnie chyba najpopularniejsza i najbardziej lubiana atrakcja wesel, imprez firmowych, eventów, festynów czy imprez dla dzieci.
Umożliwia szybkie wykonanie ciekawych fotografii świetnej jakości, stanowiących super pamiątkę z przyjęcia. Kiedyś jednak jej funkcja była nieco inna. Skąd się wzięła fotobudka?

Krótka historia fotobudki

Fotobudka ma dość długą i ciekawą historię. Sama idea jej powstania narodziła się w Stanach Zjednoczonych jeszcze przed II Wojną Światową. Wynalazcą pierwszego takiego urządzenia był emigrant z Syberii, Anatol M. Josepho, który w 1925 roku zrealizował swój innowacyjny pomysł. Gdymłody wynalazca otworzył swoją pierwszą fotobudkę na Broadwayu, codziennie odwiedzało ją aż 7,5 tysiąca osób, a aby wykonać fotografię trzeba było stać w długiej kolejce. Od początku był to więc strzał w dziesiątkę.

Patent na fotobudkę przyniósł swojemu twórcy 100000 dolarów. Jego nabywca, Henry Morgenthau, był przekonany, że fotobudka to wynalazek, który przyczyni się do rozpowszechnienia fotografii osobistej. Już w 1927 roku firma dostarczała do powszechnego użytku aż 120 maszyn, i to nie tylko w USA – fotobudki pojawiły się również w Europie, w tym w Wielkiej Brytanii, ale i w RPA, Szanghaju i w wielu innych państwach na całym świecie.

Na początku swojego istnienia w każdej fotobudce była obsługa, która doradzała jak zapozować do zdjęcia i jak obsłużyć urządzenie. Od roku 1934 ta pomoc zniknęła, a kabiny wyposażono w zasłonę zapewniającą prywatność podczas wykonywania zdjęcia.

Fotokabiny na imprezę

Fotobudki rozprzestrzeniły się w zawrotnym tempie – ludzie szybko docenili możliwość szybkiego wykonania fotografii, zarówno do dokumentów, jak i na pamiątkę. W latach 90. XX wieku fotobudka zaczęła być wykorzystywana również dla rozrywki, jako atrakcja na imprezach okolicznościowych takich jak przyjęcia firmowe czy eventy.

Rozpowszechnienie się fotobudek przeznaczonych do wykonywania pamiątkowych zdjęć na przyjęciach stało się możliwe dzięki rozwojowi technologii. Tradycyjne budki analogowe zostały zastąpione stanowiskami otwartymi, wyposażonymi w świetnej jakości aparaty cyfrowe. Dzięki temu zwiększyła się dostępność urządzenia, które łatwo przewieźć i zainstalować na kilka godzin.

Fotobudka Śląsk – wynajem fotobudki na imprezę

Dziś każdy może wynająć fotobudkę na organizowane przez siebie wydarzenie. Fotobudki stają się coraz bardziej popularne nie tylko na weselach i przyjęciach firmowych, ale i imprezach dla dzieci, takich jak urodziny czy komunie.

Fotobudkę można dopasować właściwie do każdej okazji. Wystarczy odpowiednie tło i akcesoria oraz motywy, których dodawanie umożliwiają nowoczesne urządzenia cyfrowe. Fotografie można od razu wydrukować lub przesłać do galerii online, na e-mail czy na portale społecznościowe.

italareafriendsoftransit.org lonypodroznik.pl n-shine-sweet.com