Dom i Wnętrze

Palma konopna – idealna do domu i ogrodu

 

Palmy konopne mogą wprowadzić nieco egzotyki do ogrodu, balkonu lub domu.

Palmy konopne pochodzą z wysokich górach Azji. Są niezwykle łatwe w pielęgnacji i wytrzymałe.

Najpopularniejszym gatunkiem jest chińska palma konopna (Trachycarpus fortunei). Mimo nazwy nie jest spokrewniona z konopiami indyjskimi.

Jak pielęgnować trachycarpus fortunei i na co zwracać uwagę?

Chociaż palmy konopne nie mają większych problemów z niskimi temperaturami, to ich korzenie są bardzo wrażliwe na wilgoć.Jeśli zimują zakopane lub w donicy na zewnątrz, potrzebują odpowiedniej ochrony dla korzeni. W okresie zimy najlepiej umieścić roślinę w chłodnym miejscu z dużą ilością słońca.

Trachycarpus fortunei zwykle bardzo szybko reaguje na nieodpowiednią pielęgnację lub ataki szkodników. Zazwyczaj wtedy jej liście robią się zwiotczałe, potem żółkną i brązowieją.

Czy chińska palma wytrzyma polską zimę?

Jeśli zabierasz palmę konopną do domu na zimę, wybierz miejsce, które jest odpowiednio chłodne i jasne, na przykład sypialnię. Unikaj częstych wahań temperatury i grzejników w pobliżu rośliny.

Jej liście są podatne na ataki szkodników, takich jak przędziorki, owady łuskowate lub wełnowce, zwłaszcza gdy powietrze jest zbyt suche.Idealnie, temperatura w pomieszczeniu powinna być stosunkowo niska, około 12 stopni Celsjusza. Oczywiście rzadko ma to miejsce w domu, dlatego ogród zimowy czy garaż idealnie sprawdzą się również jako zimowe kwatery.Nie zapomnij o umiarkowanym podlewaniu trachycarpusa. Roślina nie hibernuje, a jedynie rośnie wolniej z powodu braku światła.

Odpowiednia roślina do domu, ogrodu i na balkon

Ponieważ palma kokosowa rośnie dość szybko i jest stosunkowo łatwa w pielęgnacji, dobrze nadaje się dla osób, które nie mają doświadczenia w uprawie palm.W dodatku niekoniecznie potrzebuje ogrodu, wystarczy jej doniczka. Najlepiej, aby była dosyć przestronna.

W jej środowisku naturalnym roślina osiąga maksymalną wysokość od 12 do 15 metrów i potrzebuje dużo miejsca wokół siebie.W doniczce trachycarpus fortunei nie rośnie tak szybko, jak w warunkach naturalnych i nie rośnie tak wysoko.

Ich duże, ciemnozielone liście wyrastają z górnego końca pnia i z czasem odchylają się na boki w dół. Jeżeli stare i suche liście nie zostaną usunięte, nadają palmie charakterystyczny wygląd.

Czy palma konopna to chwast?

Palmy konopne nie mają nic wspólnego z konopiami indyjskimi. Nazwa pochodzi od tego, że włókna znajdujące się na pniu bardzo przypominają z wyglądu włókna konopi, które są wytwarzane z łyka rośliny konopi.

Chińska palma konopna jest w tej chwili jedną z najczęściej sadzonych palm w Europie. W Szwajcarii jest uważana za roślinę inwazyjną i zaleca się aby zapobiegać jej rozprzestrzenianiu się, ponieważ wypiera inne gatunki roślin.

Więcej informacji znajdziesz na stronie https://www.tropiart.pl/plants/trachycarpus-fortunei.html.

https://emtec-group.com.pl/ogrzewacz-tarasowy-twoj-sprzymierzeniec-w-chlodne-dni/ https://carnivorous-plants.pl/taras-w-kazda-pogode-tajemnica-ogrzewaczy-gazowych/ https://greenrepublic.pl/parasol-ogrzewacz-gazowy-polaczenie-funkcji-i-estetyki/