Ciekawe

Palety drewniane, czy z tworzywa, które wybrać?

Palety mają służyć usprawnieniu transportowania towarów oraz ich przechowywania. Od ich jakości, wielkości i kształtu zależy na ile sprawnie będą przebiegały transporty w przedsiębiorstwie i na ile będą one ekonomiczne. Wybór odpowiednich palet jest kluczowy dla zapewnienia ciągłości w łańcuchu dostaw, warto więc poświęcić mu trochę czasu i nie stawiać na najtańszy produkt, ponieważ jego niska jakość może wygenerować niepotrzebne, dodatkowe koszty w przyszłości.

Jakie rodzaje palet są najbardziej powszechne?

Najbardziej popularne są te drewniane, spełniające unijne wymogi – euro palety. Poza ustalonym wymiarem 1200 x 800 mm muszę one spełniać szereg wymagań jakościowych, jak na przykład odpowiednio przycięte rogi. Euro paleta wysokiej jakości, spełniająca normę europejską UNE-EN 13698-1 będzie miała oznaczenie EPAL. Używane są również palety drewniane o innych wielkościach, jak na przykład paleta przemysłowa, czy pół-paleta często jednak, na poczet niższej ceny, rezygnuje się z wysokiej jakości materiałów i wykonania.

Coraz częściej są też spotykane palety z tworzywa sztucznego, palety plastikowe. Są one bardzo trwałe, a ich kształt i konstrukcja mogą być dowolne, dzięki czemu są bardzo funkcjonalne. Są wśród nich dostępne skrzyniopalety, również te składane, ale też palety plastikowe o takich samych wymiarach jak euro paleta. Produkuje się je również na indywidualne zamówienie – mają niestandardowe wymiary – bez rezygnowania z ich wysokiej jakości, jak to czasem bywa w przypadku palet drewnianych.

Które palety wybrać?

Jeśli zależy nam na jak najwyższej jakości i funkcjonalności powinniśmy rozważyć zakup palet z tworzywa sztucznego. Mogą one być wykonane w takich samych wymiarach jak euro paleta, co oznacza, że świetnie będą się sprawdzać w przystosowanych wielkościowo do ich transportu tirach, czy kontenerach morskich, a jednocześnie ich czas użytkowania będzie dłuższy niż palety z drewna. Są one bardziej odporne na działanie warunków atmosferycznych, łatwiejsze do utrzymania w czystości i dobrej kondycji. Dodatkową przewagą palet z tworzywa jest to, że są dużo lżejsze niż ich drewniane odpowiedniki, a posiadają dużo większą nośność. Waga euro palety oscyluje w okolicy 25kg i jest w stanie unieść około 1500kg, natomiast palety plastikowe są w stanie wytrzymać obciążenie 2500kg przy wadze 5,5kg. Szeroki wybór palet pozwala na wykorzystywanie ich w rolnictwie, przemyśle czy przetwórstwie żywności.

https://greenrepublic.pl/parasol-ogrzewacz-gazowy-polaczenie-funkcji-i-estetyki/ https://emtec-group.com.pl/ogrzewacz-tarasowy-twoj-sprzymierzeniec-w-chlodne-dni/ https://carnivorous-plants.pl/taras-w-kazda-pogode-tajemnica-ogrzewaczy-gazowych/