Ciekawe

Obsługa prawna firm – jak wygląda, ile kosztuje, kto powinien skorzystać?

Aby firma prężnie działała, trzeba zadbać o jej prawidłowe funkcjonowanie na każdej płaszczyźnie. W niektórych wypadkach warto skorzystać z fachowego wsparcia. Jednym z nich jest obsługa prawna przedsiębiorstw. Co warto o niej wiedzieć?

Czym jest obsługa prawna?

Mówiąc o obsłudze prawnej przedsiębiorstw, mamy na myśli nawiązanie współpracy z zewnętrznym podmiotem, czyli np. kancelarią. Celem jest uzyskanie pomocy i porady w każdej firmowej sprawie, która wiąże się w jakikolwiek sposób z prawem. Przy działaniu firm i spółek niemal nieustannie pojawiają się sytuacje, w których trzeba znać aktualne przepisy. Brak tej wiedzy może doprowadzić do wielu poważnych problemów.

Znajomość prawa przydaje się zarówno przy rozmaitych konfliktach, roszczeniach, sporach, jak i zwykłym zawieraniu umów z kontrahentami. Kancelaria, która obsługuje daną firmę, może na bieżąco udzielać wsparcia w tego rodzaju momentach. Ważne jest jednak nie tylko doradztwo. Obsługa prawna przedsiębiorstw to znacznie więcej usług (np. przygotowywanie pism, reprezentowanie klienta w różnych miejscach).

Ile to kosztuje?

Trudno dokładnie określić, jaki jest koszt obsługi prawnej przedsiębiorstw. To indywidualna kwestia, zależna od zakresu usług i obowiązków wynikających z umowy zawartej z kancelarią prawną. Duże znaczenie ma również wielkość firmy, ilość zatrudnianego personelu czy charakter działalności.

Aby wiedzieć, z jakim wydatkiem należy się liczyć przy obsłudze prawnej przedsiębiorstwa, najlepiej po prostu zapytać u źródła. W tym celu trzeba skontaktować się z przedstawicielami danej kancelarii i umówić na wizytę. Podczas spotkania zostaną omówione wszystkie szczegóły i na podstawie tych informacji można dowidzieć się ostatecznie, jak wyglądają sprawy finansowe.

Kiedy warto skorzystać?

Wielu przedsiębiorców zastanawia się, czy zainwestować w obsługę prawną. Oczywiście każda osoba prowadząca działalność powinna sama ocenić, czy jest to konieczne. Bez wątpienia jednak opcja ta polecana jest zarówno mniejszym, jak i ogromnym firmom. Pozwala to uniknąć wielu niepotrzebnych nerwów i kłopotów oraz rozwiązać te, które się pojawiły.

Warto jednak wspomnieć, kiedy obsługa prawna przedsiębiorstw jest najczęściej wykonywana. Z reguły prawnicy zajmują się w tym zakresie sporządzaniem umów i tworzeniem opinii oraz wezwań do zapłaty. Zawsze są też gotowi wspomóc podczas rozwiązywania sporów na drodze sądowej.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy GLC