Zdrowie i Uroda

Endometrioza – jak leczyć?

Endometrioza jak leczyć – to pytanie mogą zadawać sobie przede wszystkim kobiety w okresie rozrodczym, które najczęściej dotyka ta dolegliwość. Kobiety dotknięte tą przypadłością muszą liczyć się z tym, że jej leczenie trwa przez całe życie. By było skuteczne, należy zebrać jak najwięcej informacji o stopniu zaawansowania choroby, a także o tym, jak silne są jej dolegliwości.

Czym jest endometrioza szyjki macicy?

Endometrioza szyjki macicy to schorzenie, które powstaje w wyniku przeniesienia wewnętrznej warstwy macicy poza macicę, co prowadzi do jej rozrostu. Endometrium, czyli wewnętrzna warstwa macicy, może zagnieździć się w różnych miejscach w ciele kobiety: w jajnikach, na otrzewnej, w układzie moczowym, a nawet w przewodzie pokarmowym. Na tę przypadłość choruje blisko 10 procent kobiet, a nawet 50 procent, jeśli dotyczy pacjentek leczonych ze względu na niepłodność.

Centrum leczenia endometriozy – kiedy się zgłosić?

Do centrum leczenia endometriozy najlepiej zgłosić się wtedy, gdy kobieta zauważy u siebie niepokojące objawy, takie jak dolegliwości bólowe, które są raz bardziej odczuwalne, a kiedy indziej mniej. Ponadto warto zwrócić uwagę na to, czy pojawiają się zawsze w tym samym miejscu, czy w różnych miejscach. Sygnałem, jakiego nie można zlekceważyć, jest również problem z zajściem w ciążę.

Zatem kobieta powinna obserwować to, jak zachowuje się jej organizm i w razie gdyby zauważyła coś niepokojącego, powinna zgłosić się do centrum leczenia endometriozy, chociażby w celach czysto profilaktycznych. Ważne jest bowiem to, by jak najwcześniej zacząć leczenie, jeśli kobieta cierpi na endometriozę.

Najczęściej jest jednak tak, że kobiety mimo odczuwanego bólu, lekceważą objawy, przez co chcąc sobie odpowiedzieć na pytanie „endometrioza jak leczyć?” okazuje się, że jedynym wyjściem w takiej sytuacji jest przeprowadzenie skomplikowanych zabiegów chirurgicznych. Do takich sytuacji dochodzi zawsze wtedy, gdy lekarz ma do czynienia z głęboko naciekającą endometriozą.

Niezależnie jednak od stopnia zaawansowania choroby, zawsze ważne jest dokładnie to samo, czyli podjęcie odpowiedniej współpracy na linii pacjent-lekarz. Kobieta, która choruje na endometriozę powinna być informowana na każdym etapie leczenia o dobrych, jak i o złych stronach poszczególnych etapów leczenia, w tym o ryzyku związanym z podjęciem interwencji chirurgicznej.