Motoryzacja

Co powinieneś wiedzieć, jeśli chodzi o holowanie samochodu?

Zobacz, co zrobić, gdy popsuje Ci się samochód na drodze. Czasem nieprzewidziane okoliczności sprawiają, iż Twoje auto zatrzymuje się na drodze. W takiej sytuacji konieczne bywa holowanie samochodu. Warto wiedzieć, że czynność tę reguluje wiele przepisów, a samo jej wykonanie też nie należy do łatwych. Poznaj zatem podstawowe informacje dotyczące autoholowania.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie są najważniejsze ogólne przepisy dotyczące holowania?
  • Co należy wiedzieć o lince holowniczej?
  • Jak skorzystać z ucha holowniczego?

 

Holowanie samochodu – najważniejsze przepisy

Koniecznie pamiętaj o tym, że w niektórych sytuacjach nie wolno przeprowadzać holowania. Dzieje się tak w przypadku aut, które mają niesprawny układ kierowniczy lub układ zawieszenia. Duże znaczenie ma także stan hamulców. Podczas holowania przy użyciu połączenia sztywnego pojazd holowany musi mieć sprawną przynajmniej jedną oś hamulców. Jeśli jednak wykorzystywane jest połączenie luźne, obie osie muszą działać prawidłowo. W żadnej sytuacji nie wolno holować więcej niż jednego pojazdu czy też pojazdu z przyczepą.

 

Podczas holowania samochodu trzeba zachować odpowiednią prędkość maksymalną – 30 km/h w terenie zabudowanym i 60 km/h poza nim. Pojazd taki musi także być odpowiednio oznaczony – w taki sposób, aby inni kierowcy rozpoznawali, że jest on holowany. W tym celu z tyłu po jego lewej stronie umieszcza się trójkąt ostrzegawczy. Jeśli autoholowanie odbywa się w nocy, należy włączyć światła pozycyjne. Często spotyka się pogląd, według którego holowany samochód powinien jechać na światłach awaryjnych. Nie jest to jednak prawda – prawo wręcz tego zabrania!

 

Linka holownicza – co powinieneś o niej wiedzieć?

Jeśli chodzi o kwestie praktyczne, to proces holowania samochodu odbywa się za pomocą specjalnej linki holowniczej. Należy jednak pamiętać, że musi ona odpowiednio się wyróżniać i być oznakowana na przemian czerwonymi i białymi pasami. Jeśli nie masz linki holowniczej w takiej kolorystyce, możesz zawiesić na niej żółtą lub białą chorągiewkę.

 

Pamiętaj też o tym, że podczas holowania należy zachować odpowiednią odległość między pojazdami. W przypadku połączenia sztywnego musi ona wynosić więcej niż 3 metry, a przy giętkim – od 4 do 6 metrów. Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje linek holowniczych: elastyczne i kompensacyjne. Zaletą tych drugich jest to, że zależnie od odległości między autami odpowiednio się one kurczą lub rozciągają. Dzięki temu linka nie wlecze się po jezdni (chyba że samochód holowany i holujący znajdą się naprawdę blisko siebie).

 

Ucho holownicze, czyli jak zaczepić linkę?

Linki holownicze są wyposażone w odpowiednie uchwyty. Podczas ich zaczepiania pamiętaj, by zrobić to bardzo dokładnie. Niepewne założenie haka na ucho holownicze może sprawić, że linka spadnie podczas jazdy. Z kolei złe umiejscowienie i ustawienie haka potrafią być przyczyną porysowań zderzaka. Kupując linkę, przyjrzyj się rozmiarom haków, aby się nie okazało, że nie pasują one do uchwytu holowniczego w Twoim aucie. W wielu sytuacjach bardzo przydatna okazuje się tzw. szekla holownicza. Dzięki temu elementowi można połączyć linkę z praktycznie każdym uchwytem.

 

Pamiętaj, że holowanie pojazdu to trudne zadanie. Wymaga dużego skupienia oraz ostrożności ze strony obu kierowców aut uczestniczących w holowaniu. Nie zapomnij także, aby w swoim samochodzie przechowywać odpowiedni sprzęt – jeśli jeszcze go nie masz, możesz go znaleźć tutaj.