Test obciążenia glukozą, zwany też potocznie krzywą cukrową jest badaniem zalecanym każdej ciężarnej kobiecie, wykonywanym najczęściej między 24. a 28. tygodniem ciąży. Nie należy ono do przyjemnych, stąd często pada pytanie – czy badanie glukozy w ciąży jest konieczne?
Krzywa cukrowa w ciąży – na czym polega to badanie?
Test obciążenia glukozą polega na kilkukrotnym pobraniu krwi żylnej i pomiarze poziomu cukru. Pierwsza probówka jest napełniana tuż po zgłoszeniu się kobiety do ośrodka, na czczo. Następnie ciężarna musi w kilka minut wypić roztwór 75 g glukozy rozpuszczonej w 250-300 ml wody. Jest to najbardziej nieprzyjemny etap – słodki napój może wywoływać mdłości. Jednocześnie jest to etap kluczowy i należy dopilnować, aby roztwór został w całości spożyty w przeciągu kilku minut. Krew żylna jest pobierana jeszcze dwukrotnie – po upływie 60, a następnie 120 minut od spożycia glukozy. Przez cały czas trwania testu nie należy przemieszczać się ani męczyć – najlepiej usiąść i zrelaksować się w poczekalni przychodni. Stres i wysiłek fizyczny mogą bowiem wpływać na poziom glikemii i zaburzać wyniki.
Krzywa cukrowa normy
Po pobraniu krwi żylnej diagnosta określa poziom glukozy we krwi. Istotne w teście obciążenia glukozą jest to, jak bardzo wzrośnie stężenie cukru – obrazuje to czy organizm jest w stanie poradzić sobie z nagłym jego skokiem. Normy krzywej cukrowej u kobiet ciężarnych prezentują się następująco:
– na czczo < 92 mg/dl (5,1mmol/l)
– po 1h < 180mg/dl (10,0mmol/l)
– po 2h < 153mg/dl (8,5mmol/l)
Jeżeli którykolwiek z trzech pomiarów odbiega od normy, rozpoznajemy cukrzycę ciążową.
Dlaczego badanie glukozy w ciąży jest tak istotne?
Krzywa cukrowa w ciąży i ewentualne rozpoznanie cukrzycy ciążowej jest kluczowe dla prawidłowego rozwoju płodu w łonie matki. Wykrycie podwyższonego poziomu cukru we krwi kobiety odpowiednio wcześnie, pozwala na wdrożenie działań profilaktycznych, aby uchronić dziecko przed niekorzystnym wpływem podwyższonych wartości glikemii.
Jakie mogą być powikłania podwyższonego poziomu glukozy we krwi matki?
Lista możliwych powikłań takiego stanu jest długa i niepokojąca. Najczęściej podwyższona glikemia u matki powoduje makrosomię płodu, czyli jego wyjątkowo dużą masę. Jest to wskazanie do cięcia cesarskiego, które jest dużym obciążeniem dla organizmu matki. Dochodzi również do przerostu wysepek trzustkowych u dziecka. Do rzadszych, aczkolwiek groźniejszych powikłań należą wady serca, czy układu nerwowego. Warto więc poddać się badaniu glukozy w ciąży, aby w porę zapobiec rozwojowi groźnych następstw podwyższonych wartości glikemii.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z